Sposoby leczenia żylaków

Choć jak wiadomo każdy może sądzić coś innego i każdy specjalista może uważać, że wybrany przez niego sposób jest lepszy. Warto je poznać, ich zalety i wady, zanim zdecyduje się na terapię lub zabieg.

Nieoperacyjne metody leczenia żylaków

Początkową kurację leczenia żylaków można podjąć bez konieczności konsultacji lekarskiej, należy jednak pamiętać, że ta – w momencie pogłębienia się problemu – i tak jest ona nieunikniona.

Skutecznym sposobem na przywrócenie drożności żył jest stosowanie wszelkiego rodzaju odzieży uciskowej, która skutecznie wspomaga pracę żył. Niemal w każdym sklepie z bielizną można zakupić specjalne pończochy, rajstopy lub podkolanówki uciskowe, których zadaniem jest nie dopuścić do zalegania krwi w żyłach. Samodzielny zakup takiej odzieży nie jest niczym kłopotliwym, jednak prawidłowy jej rozmiar powinien dopasować lekarz po uprzednim zmierzeniu obwodu w kilku miejscach wypoczętej nogi.

Obolałe kończyny powodują niekomfortowe uczucie bólu, utrudniające poruszanie się. Ulgę przyniosą wszelkiego rodzaju produkty farmakologiczne, takie jak żele lub maści. Przydatne mogą okazać się także leki, których działanie objawia się poprzez wzmocnienie naczyń krwionośnych. Dodatkową zaletą takich leków jest ich działanie przeciwzapalne. Warto stosować także zimne prysznice, które hartują żyły i poprawiają krążenie. Równie pobudzająco działają masaże.

Operacyjne metody usuwania żylaków

W zależności do stopnia zaawansowania, chirurg może podjąć decyzję o jednym z kilku dostępnych obecnie sposobów usuwania żylaków. Każdy z zabiegów dobierany jest indywidualnie do każdego z pacjentów, a różnice tkwią głównie w technikach ich wykonania oraz rodzaju użytych narzędzi.

·         Skleroterapia – metoda ta najczęściej stosowana jest przez lekarzy ze względu na jej nieinwazyjny charakter oraz małe ryzyko wystąpienia komplikacji w późniejszym czasie. Zabieg stosuje się zazwyczaj na żyłach o małym przekroju i polega na wstrzyknięciu środka, który powoduje zrośnięcie ścian żyły. Zaraz po zabiegu ostrzyknięte miejsce należy zabandażować, wskutek czego ściśnięta żyła szybciej się zrasta. Krew zaczyna wówczas krążyć inną drogą, co odbywa się bez jakiejkolwiek szkody dla zdrowia. Sam zabieg nie trwa więcej niż 30 minut i nie ma konieczności wykonywania go w warunkach szpitalnych (lekarz może przeprowadzić zabieg w swoim gabinecie). Nawroty żylaka w miejscu, z którego go usunięto, nie występują.

·         Mikroskleroterapia – jest to odpowiednik wyżej opisanej metody, który wykonuje się na bardzo drobnych naczynkach. W tym przypadku lekarz wyposażony w specjalne okulary powiększające, za pomocą których precyzyjnie wstrzykuje środek, używając bardzo cienkich igieł insulinowych. Podobnie jak w przypadku skleroterapii, naczynka również i tutaj ulegają zrośnięciu, jednak ze względu na ich sporą ilość istnieje prawdopodobieństwo, że zabieg trzeba będzie powtórzyć. Pacjentom bezpośrednio po założeniu bandażu uciskowego zaleca się 30-minutowy spacer.

·         Stripping – to metoda równie popularna jak skleroterapia. Polega ona na wykonaniu dwóch nacięć – jednego w okolicy pachwiny, drugiego przy kostce, po czym lekarz przy pomocy cienkiej linki zakończonej sondą wprowadza ją pod skórę i przecina obrzękniętą żyłę podwiązując ją. Zmieniona chorobowo żyła zostaje wydobyta na zewnątrz poprzez szarpnięcie. Dodatkowo, na długości całego pnia żylnego lekarz wykonuje od kilku do kilkunastu małych nacięć celem usunięcia odgałęzień usuniętego żylaka. Cały zabieg trwa około godziny i jest przeprowadzany w warunkach operacyjnych. Niestety pacjentowi pozostają pamiątki w postaci kilku blizn, do miesiąca czasu po operacji zmaga się także z widocznymi krwiakami.

·         Kriostripping – metoda polegająca na wykonaniu kilku 2-3 milimetrowych nacięć w okolicy żylaka, po czym wprowadzeniu sondy, której końcówka pokryta jest 24-karatowym złotem. Sonda podłączona jest do aparatu, w którym znajduje się dwutlenek azotu. Po dotarciu do wyznaczonego miejsca, końcówka sondy natychmiast zostaje schłodzona do temperatury od -80 do -100 stopni, w efekcie czego kawałek żylaka przykleja się do niego, umożliwiając jego wyciągnięcie. Proces ten powtarza się na dalszych partiach żylaka, aż do usunięcia całości wraz z jego gałęziami. Zabieg operacyjny trwa około godziny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent w dniu zabiegu może samodzielnie opuścić szpital.

·         Ablacja laserowa – należy do skutecznych i trwałych metod pozbywania się żylaków. Zabieg polega na obkurczeniu żyły i zamknięciu naczynia poprzez światło, które emituje laser. Po usunięciu żylaka jego funkcje przejmuje inny kanał żylny. Pacjenci cenią sobie tę metodę ze względu na brak konieczności wykonywania nacięć skórnych. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

·         Fale radiowe – zabieg polegający na wprowadzeniu do chorej żyły cewnika, który emituje fale radiowe o wysokiej częstotliwości, znacznie podwyższając temperaturę ścian żylnych. Pod wpływem wytwarzanej energii żylaki zamykają się, dochodzi do obkurczenia komórek mięśniowych oraz skrócenia włókien kolagenowych. Metoda ta jest chętnie stosowana ze względu na równoczesną możliwość zlikwidowania drobnych naczyń o czerwonym zabarwieniu (zwanych „pajączkami”). Zabieg wykonuje się przy miejscowym znieczuleniu, pod stałą kontrolą urządzenia do USG.

Każdy z zabiegów wiąże się z wystąpieniem opuchlizny oraz krwiaków, jednak czas ich trwania zależy od kondycji organizmu oraz możliwości regeneracji. Pacjenci zobligowani są nosić specjalną odzież uciskową od kilku do kilkunastu dni po przeprowadzonej operacji. Pacjenci mogą poddać się operacji zarówno w swoim szpitalu, jak i prywatnych klinikach oferujących tę usługę, co wymaga pewnych nakładów pieniężnych.

Related Post

Zgubne skutki otyłości Otyłość i nadwaga są już tak wielkim problemem naszych czasów, że zyskały miano chorób cywilizacyjnych. Nadmiar kilogramów nie jest zdrowy, a osoby, które nie podejmują z nimi walki, prędzej czy później zaczynają cierpieć na wiele rozmaitych chorób, ...
Fizjoterapia katowice Do wyboru każda osoba ma współcześnie wielu fizjoterapeutów, z tego też względu wybór w tym zakresie powinien być dokładnie przemyślany. Dzięki temu z pewnością uda nam się wybrać odpowiednią osobę, która skutecznie zajmie się naszą rehabilitacją pod...
Śmiech daje zdrowie Dzięki sytuacjom, rzeczom zabawnym stajemy się weseli, szczęśliwi, a na naszych twarzach pojawia się tego znak, czyli uśmiech. Nie na darmo często słyszymy, że śmiech to samo zdrowie. Poprawia on zdecydowanie nasze samopoczucie. Łatwiej przyswajamy w...
Jak rozpoznać migrenę? Rozpoznanie migreny jest dość proste. Jest to mocny i paraliżujący pulsujący ból, który występuje w różnych miejscach w głowie, w zależności od typu migreny, z jaką mamy w danej sytuacji do czynienia, więc na pewno warto na to zwrócić uwagę i sobie ...
Ceny sterydów Sklepy z uplementami diety dla sportowców oferują bardzo dużo różnego rodzaju środków, które mają za zadanie pomóc w budowie mięśni. Środki te różnią się od siebie składem oraz działaniem. Mozna znaleźć najbardziej popularne odżywki białkowe o różnyc...
Skóra właściwa Czy zastanawiałeś się, co nadaje skórze właściwej elastyczności i sprężystości? Zaraz pod naskórkiem znajduje się warstwa skóry zawierająca receptory, nerwy, naczynia krwionośne i gruczoły potowe. To ona nadaje skórze wytrzymałości. Zawarty w niej ko...

You may also like